Drejtoria e Financave, Ekonomisė dhe Zhvillimit

 

Eshtė pėrgjegjėse pėr kėto detyra:

 • Pėrgatitja e rregulloreve komunale pėr Komitetin pėr Politikė dhe Financa nga fushėveprimi i drejtorisė
 • Udhėheqja e ēėshtjeve financiare tė Komunės
 • Pėrgatitja e buxhetit tė Komunės dhe paraqitja e tij nė Komitetin pėr Politikė dhe Financa pėr aporovim
 • Ėshtė pėrgjegjėse pėr mbajtjen e tė gjitha llogarive nė Komunė, pėr njė proces transparent buxhetor, me njė shkallė tė lartė tė mbikėqyrjes sė drejtorive
 • U jep kėshilla Komitetit pėr Politikė dhe Financa dhe Komitetve tjera, mbi tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me buxhetin e Komunės
 • Ėshtė pėrgjegjėse pėr mbajtjen e llogarive dhe raporteve vjetore financiare
 • DFEZH do tė jetė pėrgjegjėse edhe pėr menagjimin e thesarit
 • Menagjimin e fondeve komunale
 • Mbikėqyrjen dhe monitorimin e sistemeve dhe procedurave pėr ekzekutimin e buxhetit
 • Detyrat dhe pėrgjegjėsitė tjera, ashtu si pėrcaktohen me rregullat e zbatueshme, pėrfshijnė: integrimin e sistemit Free Balance pėr mbajtjen e llogarive nė proceset komunale tė menagjimit financiar.
 • Pėrpos detyrave tė parapara me 17.2. tė kėsaj rregullorje, nėpėr sektor tė drejtorisė kryhen kėto detyra:
 • Inkasimi i kontributeve dhe detyrimeve komunale
 • Pėrgatitja e procedurave dhe raporteve tė kontabilitetit
 • Nėnshkrimi i tė gjitha akteve, vendimeve dhe dokumentave qė lėshohen prej drejtorive
 • Pėrgatit dhe propozon aktivitete nė drejtori
 • Lėshon vendime nė bazė tė urdhėresave tė aprovuara
 • Mbikėqyr drejtorinė nė ēėshtjet buxhetore
 • Iu ofron drejtorive informatė financiare ēdo muaj, kurse kryeshefit ekzekutiv ēdo 6 muaj
 • I kryen tė gjitha pagesat pas aprovimit nga drejtoria pėrkatėse dhe kryeshefi ekzekutiv
 • Jep komente mbi ēėshtjet buxhetore, para se tė mirret vendimi nė Kuvendin Komunal
 • Koordinon buxhetin nė harmoni me procesin buxhetor tė vendosur nga Kuvendi Komunal
 • Faturon dhe inkason tatimin nė pronė, mban evidencė pėr tatimpaguesit dhe ēėshtje tjera qė kanė tė bėjnė me tatimin nė pronė. 

Linqet e Shpejta

 • Profili i drejtorit
 • Dokumentet


  Gjilani