Drejtoria e Inspeksionit

 

Inspektori i Ndėrtimit kryen kėto detyra:

 • Inspektimi i ndėrtimit, ku pėrfshinė ngritjen, instalimin, renovimin, zgjerimin, ndryshim, shėndrrimin ose rrėnimin e ēfarėdo ndėrtese a strukture, duke pėrjashtuar punėn e zakonshme pėr mirėmbajtjen e ndėrtesave a strukturave ekzistuese tė pėrcaktuara nga organet kompetente komunale nė udhėzimet komunale pėr tė cilat nuk nevojitet leje pėr ndėrtim
 • Inspektimi i kushteve urbanistiko – teknike (pėlqimi urbanistik)
 • Inspektimi i dokumentacionit teknik (projektin e ndėrtimit, lejet e ndėrtimit)
 • Inspektimi i lejeve tė pėrdorimit tė objekteve (pas pėrfundimit tė fazės sė ndėrtimit)
 • Mbikėqyerja e rrėnimit tė objekteve tė ndėrtuara pa leje
 • Nxjerrė procesverbale, aktvendime pėr ndėrprerjen e punėve
 • Bėn propozim pėr nxjerrjen e aktvendimit pėr rrėnim dhe konkluzės pėr lejimin e pėrmbarimit tė aktvendimit
 • Ushtron fletėparaqitje pėr shkelje tė dispozitave me tė cilat bėhet kundėrvajtje dhe vepėr penale
 • Kryen edhe detyra tjera tė parapara me ligj, rregullore dhe akte tjera nėnligjore.

Inspektori i Tregtisė kryen kėto detyra:

 • Bėn pėrcjelljen e ēmimeve tė artikujve
 • Bėn pėrcjelljen e dhėnies sė paragon – bllokut dhe faturės te tregtia me shumicė dhe pakicė
 • Bėn pėrcjelljen e orarit tė punės tė bizneseve afariste
 • Pėrcjellė tė dhėnat mbi saktėsin e prejardhjes sė mallit
 • Pėrcjellė zhigosjen e peshoreve
 • Mbikėqyrė mallin me defekte teknike
 • Bėn kontrollimin e librave tregtarė tė shitjes dhe blerjes
 • Obligon tė gjitha subjektet afariste tė vendosin mbishkrimin e firmės nė lokalet e tyre afariste
 • Pėrcjellė subjektet afariste, tė cilat sillen nė mėnyrė monopoliste si dhe konkurencėn jo lojale nė tregtinė
 • Bėn konfiskimin e mallit nė bazė tė rregullorės mbi tregtinė dhe ate: kur malli ėshtė pa dokumentacion pėrcjellės, pa faturė, pa fletėdėrgesė ose paragon - bllok, pa numėr tė regjistrimit tė biznesit tė blerėsit dhe shitėsit, mosregjistrimi i faturės nė librat e tregtisė dhe kur subjekti afarist nuk ka leje pune.
 • Merrė masa ndaj subjekteve afariste tė cilat bėjnė spekulim me mallra nė tregtinė tė cilat ndikojnė nė ērregullimin e furnizimit tė qytetarėve me artikuj tė konsumit tė gjerė
 • Aplikon tė gjitha masat ndėshkuese nė tė cilat janė tė parapara me ligj dhe akte tjera nėnligjore
 • Inkason mjetet nga dėnimet e shqiptuara nė vendin e ngjarjes
 • Ushtron fletėparaqitje pėr shkeljen e dispozitave me tė cilat bėhet kundėrvatje
 • Kryen edhe detyra tjera tė parapara me ligj dhe aktet tjera nėnligjore.

Inspektori i Shėrbimeve Publike kryen kėto detyra :

 • Mbikėqyrė kyqjet - me/pa/ pa leje nė sistemin e rrjetit tė ujėsjellėsit publik nga ana e personave fizik dhe juridik
 • Mbikėqyrė shfrytėzimin dhe keqėpėrdorimin e ujit tė pijshėm me/pa/ leje (larja e rrugėve, sipėrfaqeve tė hapura publike, autolarjet, mbushja e puseve, ujitja e kopshteve, etj.)
 • Mbikqyrė kyqjet me /pa/ leje nė sistemin e rrjetit tė kanalizimit publik
 • Mbikėqyrė mirėmbajtjen e sistemit tė rrjetit tė kanalizimit
 • Mbikėqyrė ndėrhyrjet nė infrastrukturė tė qytetit dhe fshatit me /pa/ leje: (prerje dhe renovim tė rrugėve tė asfaltuara, trotuarėve, mbushjen e gropave me zhavor dhe ēdo sipėrfaqe tjetėr publike)
 • Mbikėqyrė mirėmbajtjen e rrugėve, trotuarėve, shesheve, parqeve, varrezave, tregun e gjelbėrt, terenet sportive dhe sipėrfaqeve tjera publike
 • Mbikqyrė hudhjen e mbeturinave jashtė vendeve tė caktuara
 • Mbikqyrė zbrazjen me /pa/ leje hudhjen e materialeve tjera (rėrės, dheut, materialit tjetėr ndėrtimor etj) qė pengojnė qarkullimin e lirė tė qytetarėve dhe automjeteve (nė rrugė, trotuarė dhe sipėrfaqe tjera publike)
 • Ndalimi i ekspozimit tė mallrave jashtė lokaleve afariste
 • Ndalimi i vendosjes – shfrytėzimit me/pa leje tė tė gjitha llojeve tė sipėrfaqeve publike
 • Mbikėqyrė ndriēimin publik, mbishkrimet dhe reklamat, vitrinat dhe raftet e firmave
 • Mbikėqyrė objektet publike dhe hixhienike te tė gjitha lokalet hoteliere, kafiteri dhe salla publike (WC –tė)
 • Mbikėqyrė tė gjitha rrethojat pėrballė sipėfaqeve publike
 • Mbikėqyrė panojet dhe reklamat e tė gjitha llojeve
 • Harton proceverbale dhe nxjerr aktvendime
 • Ushtron fletėparaqitje pėr shkelje tė dispozitave tė cilat paraqesin kundėrvatje
 • Inkason mjetet pėr dėnimet administrative nė vend
 • Kryen edhge detyra tė tjera tė parapara me ligj e akte tjera nėnligjore.

Inspektori pėr Ambient kryen kėto detyra:

 • Bėn inspektimin e tė gjitha pronave, ndėrtesave, instalimeve dhe pajisjeve tė cilat i pėrkasin ose menagjohen nga secili person juridik ose fizik e qė konsiderohen tė jenė relevante pėr shoqėrinė njerėzore
 • Inspekton ndotjen e ajrit, dheut dhe ujit tė shkaktuara nga veprimtaritė industriale, urbane dhe rurale
 • Inspekton kontaminimin, mbeturinat, materiet e rrezikshme dhe zonat e mbrojtura tė natyrės
 • Kryen edhe njė varg veprimtarish duke zbatuar tė drejtėn pėr tė inspektuar pa njoftimin ose pėlqimin paraprak tė pronarit, i cili menagjonė objektin e caktuar
 • Bėn mbikėqyrjen e aktiviteteve tė cilat shkaktojnė ērregullime tė pėrgjithshme nė ambient, duke bėrė njėkohėsisht edhe identifikimin e palės pėrgjegjėse, e cila ka shkaktuar atė ērregullim.
 • Bėn mbikėqyrjen e ajrit, ujit e dheut, si ēėshtje tė ngritura ekologjike, duke kėrkuar nga ndotėsit potencialė qė patjetėr tė zbatojnė kėrkesat ambientale nė pajtim me ligjin
 • Bėn mbikėqyrjen e menagjimit dhe eksploatimit tė resurseve natyrore (prerja e pyjeve, nxjerrja e rėrės nėpėr lumenj, etj.) nga aspekti i mbrojtjes sė ambientit
 • Bėn mbikėqyrjen e punėve tė gurėthyesve
 • Bėn monitorimin e shėrbimeve publike komunale qė tė kanė tė bėjnė me mbrojtjen e ambinentit, (menagjimin e mbeturinave, kanalizimit, ujit, sherbimeve tjera publike pėr parandalimin e ndotjes dhe dėmtimin e ambientit
 • Bėn planifkimin lokal tė ambientit, masat pėr konservimin e natyrės, masat tjera mbrojtėse ndaj zhurmės, trafikut etj.
 • Bėn mbikėqyrjen e zonave tė mbrojtura tė natyrės dhe zonave me vlerė natyrore
 • Bėn mbikėqyrjen e masave tė ndėrmarra pėr mbrojtje tė ambientit
 • Kryen edhe veprimtari tjera qė i cakton Departamenti pėr Mbrojtjen e Ambientit Duke zbatuar ligjin pėr rendin dhe qetėsinė publike
 • Ndalon ndotjen me mbeturina tė sipėrfaqeve publike, parqeve, shetitoreve, etj.
 • Ndalon ndezjen dhe pėrdorimin e materieve tė cilat ndotin ajrin
 • Ndalon pėrdorimin e mjeteve tė cilat gjatė natės krijojnė zhurmė mė tė fortė se 85 db
 • Zbaton ligjet aplikative: Ligjin pėr veprimtari komunale dhe Ligjin pėr grumbullim, qarkullim dhe shfrytėzimin e mbeturinave tė cilėt rregullojnė veprimtaritė komunale lidhur me grumbullimin e mbeturinave
 • Inspektori komunal ėshtė i thirrur qė tė punojė edhe nė vetėdijėsimin e popullatės pėr tė mos ndotur ambientin duke sjellur para tyre fletushka, revista, postere, etj me pėrmbajtje antindotje
 • Ushtron fletėparqitje pėr shkelje tė dispozitave me tė cilat bėhet kundėrvajtje
 • Bėn proceverbale me rastin e inspektimit, propozon marrjen e masave pėr elimimin e faktorėve qė ndikojnė nė ndotjen e ambientit
 • Kryen edhe detyra tjera tė parapara me ligj dhe akte tjera nėnligjore.

Inspektori pėr Pronė kryen kėto detyra:

 • Siguron zbatimin e ligjeve tė pronės dhe po ashtu edhe tė ligjeve dhe tė rregulloreve tjera qė janė tė lidhura me sistemin e pronės
 • Iu ofron informata dhe kėshilla teknike bartėsve /titularėve/ tė pronės pėr mėnyrat mė efikase tė rrespektimit tė dispozitave ligjore
 • I lajmėron organet kompetente pėr keqpėrdorimet lidhur me pronėn publike, komunale
 • Jep kėshilla pėr ēėshtje qė janė tė lidhura me prėgatitjet pėr transformimin e pronės inspektori i pronės mund ta kėrkoj ndihmėn e ekspertėve dhe tė teknikėve tė kualifikuar sipas rregullit.
 • Bėn vėretje se personat fizik ose juridik qė pretendojnė tė jenė bartės tė pronės nuk kanė dokumente valide mbi tė drejtėn e pronėsisė
 • Njofton me njė raport pėr mosrrespektimin e dispozitave ligjore
 • Urdhėron qė tė merren masa tė menjėhershme kur ai ka arsye tė besoj ose tė konkludojė se ekzsiton njė rrezik i pashmangshėm dhe serioz pėr keqpėrdorimin e pronės
 • Kryen edhe detyra tjera tė parapara me ligj dhe aktet tjera nėnligjore.

Linqet e Shpejta

 • Profili i drejtorit
 • Dokumentet


  Gjilani