Drejtoria pėr Rini, Kulturė dhe Sport

 

Drejtoria pėr Kulturė, Rini dhe Sport

Drejtoria pėr Kulturė, Rini dhe Sport ėshtė pėrgjegjėse pėr kėto detyra:

Tė mbikėqyrė planin vjetor pėr buxhet dhe nė rast tė redukimit tė madhė nga udhėheqja e Komunės

Tė ketė tė drejtė qė pėrmes Komitetit pėr Kulturė dhe atij pėr Politikė e Financa tė kėrkojė shtesė me arsyeshmėri tė posaqme

T’i pėrgjigjet detyrave tė pėrgjithshme pėr drejtori dhe nė pajtim me rregullat e pėrgjithshme dhe ato tė veēanta qė e obligojnė drejtpėrdrejt atė

Tė bashkėpunoj ngushtė dhe tė raportoj pėr punėn e vetė Kryeshefit, komitetit pėr Kulturė, Rini dhe Sport dhe tė shkojė pėrmes Kuvendit tė Komunės

Tė bashkėpunojė me Drejtori nė nivel qendror nga fushėveprimtaria e Kulturės , Rinisė dhe Sportit dhe kėshilltarėt nga kėto fushėvepritari nė UNMIK –Gjilan

Tė bashkėpunojė me qytete tjera e shtete, pėr tė mundėsuar njė integrim tė mirėfilltė dhe kėmbim pėrvojash si dhe me OJQ e organizata tė tjera tė vendosura kėtu

Tė respektoj, tė pėrkrahė dhe tė ndihmojė asociacione, klube, shoqata dhe tė krijojė individ me aftėsi tė posaqme kreative pa bėrė ndonjė dallim, racor, gjinor, relegjioz nacional etj.

Tė mbikėqyr punėtorėt – t’i pėrkrahė ata, t’i njoftoj me procedurat disiplinore etj. Tė pėrgatis procesin e pranimeve nė punė, posteve udhėheqėse t’i rekomandoj kryeshefit, zyrtarit pėr personel dhe bartėsve tjerė

Tė ofrojė institucionet e veta nė shėrbim tė pėrgjithshėm tė qytetarėve (me veprimtaritė primare qė kryejnė ato, por nė raste emergjente dhe veprimtari tė tjera)

T’i ofrojė punėtorėt e vetė profesionistė nė ndihmė dhe pėrkrahje edhe tė qytetarėve tjerė (p.sh: arkivi me seminare pėr mbajtjen dhe kujdesin ndaj materialit arkivor)

Tė bashkėpunojė me kontrollin financiar tė Drejtorisė sė buxhetit dhe financave, nė lidhje me pasurinė e Drejtorisė

Tė joshė investitorėt, tė kėrkoj fonde shtesė

Tė bėjė regjistrimin e grupeve, klubeve, ansambleve etj.

Tė bashkėpunojė me arsimin nė lidhje me reformat dhe kushtet qė mund t’i kenė tė rinjtė

Tė organizojė anketa, seminare e trajnime tė ndryshme Kyējen e tė rinjve kosovarė nė aktualitet rinore, evropiane e botėrore

Tė krijojė kushte pėr kthimin e rinisė nė vend dhe riedukimin e tyre

Tė propozoj themelimin e kėshillimoreve psiko-sociale pėr tė rinj

Tė menagjoj nė mėnyrė tė drejtė me Teatėr, Biblotekė, Arkiv, Stadiumin e Qytetit, Palestrėn e Sporteve

Tė kujdeset edhe pėr formacione tė tjera nga Kultura, Rinia e Sporti qė nuk kanė hapėsirė e kushte pune

Tė pėrgatisė revistė nga kėto fushėveprimtari

Tė organizoj dhe shėnoj data me rėndėsi historike

Tė grumbulloj shėnime faktike mbi tė arriturat nė Kulturė, Rini dhe Sport

Tė organizoj debate pėr zhvillim dhe avancim tė Kulturės, Rinisė dhe sportit

Tė rishqyrtojė raportet kontratuese nė lidhje me objektet e kulturės, rinisė dhe sportit

Tė bėjė propozim pėr tender nė pajtim me rregullat e prokurimit

Tė ofroj raporte, informata pėr Kuvendin Komunal, Komitetin pėrkatės dhe kryeshfin ezekutiv Kryen edhe detyra tjera nė bazė tė ligjit dhe akteve tjera nėnligjore.

Linqet e Shpejta

  • Profili i drejtorit
  • Dokumentet


    Gjilani